Źródła promieniowania elektromagnetycznego, środki ochrony przed promieniowaniem

Każdy może dziś przeczytać doniesienia naukowców o niebezpieczeństwie narażenia organizmu człowieka na promieniowanie elektromagnetyczne (EMR), którego pełne jest środowisko. W ostatnich latach zebrano coraz więcej dowodów i teraz możemy powiedzieć na pewno promieniowanie elektromagnetyczne szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.

Tematem artykułu będzie naświetlenie sposobów ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym, którego źródłami są znane już urządzenia i konstrukcje. Poinformowany znaczy uzbrojony. Stosowanie się do sugerowanych zaleceń pozwoli w jak największym stopniu zabezpieczyć się przed szkodliwymi skutkami niekontrolowanego działania zewnętrznego promieniowania elektromagnetycznego.

Ochrona przed promieniowaniem elektromagnetycznym

Zachowaj dystans

Oddalanie się od źródła promieniowania może znacznie zmniejszyć jego wpływ na organizm. Im dalej jesteś od źródła, tym mniejsze jest natężenie docierającego do ciebie promieniowania elektromagnetycznego, tym mniejsze zagrożenie dla zdrowia. Jeśli chodzi o życie codzienne, tutaj wszystko jest proste.Jeśli odległość od komputera jest większa niż 30 cm, jesteś bezpieczny.

Odległość od ciała do telefonu komórkowego nie powinna być mniejsza niż 2,5 cm – po prostu nie noś telefonu blisko siebie, zewnętrzna kieszeń kurtki to teraz bezpieczne miejsce do przechowywania telefonu – jest to bezpieczniejsze niż noszenie go na sznurku prosto przez klatkę piersiową. W domu najlepiej użyć podstawki pod telefon gdzieś na stole. Elektroniczny budzik umieszczony na szafce nocnej niczemu nie grozi, tutaj minimalna odległość wynosi 5 cm, ale konieczne jest oddalenie się na co najmniej 25 metrów od linii energetycznych i wież komórkowych.

Ogranicz swoją bliskość do źródeł EMP tak bardzo, jak to możliwe

Wielu jest przyzwyczajonych do siedzenia godzinami przed telewizorem, stania przy piekarniku podczas przygotowywania jedzenia, czekania, aż jedzenie się podgrzeje w pobliżu kuchenki mikrofalowej, stania w biurze w pobliżu działającej kserokopiarki, w pobliżu drukarki i innych to w żadnym wypadku nie jest nieszkodliwe. Wystarczy przejść kilka kroków od działającego źródła EMP, nie trzeba długo stać w jego pobliżu, wystarczy absolutne minimum — włączasz je i odchodzisz, pozwalając urządzeniu działać samo.

Jeśli chodzi o telewizor, nie ma nic złego w oglądaniu go z daleka i powiększaniu tylko w razie potrzeby, zwłaszcza w przypadku telewizorów CRT (z kineskopami wykorzystującymi technologię z ostatniego tysiąclecia).

W razie potrzeby włączaj urządzenia, jeśli nie, nie zostawiaj ich włączonych

Promieniowanie elektromagnetyczne jest nieodłącznym elementem wielu urządzeń, które często niepotrzebnie pozostawiamy włączone. Do takich urządzeń należą drukarki w trybie gotowości, ładowarki pozostawione podłączone, komputery i telewizory, które czasami włączamy w tle.Są to wszystko niepotrzebne źródła szkodliwych skutków EMP, których można łatwo uniknąć, po prostu wyłączając urządzenie, gdy nie jest potrzebne. Bądź odpowiedzialny w swoim zachowaniu, świadomie podchodź do kształtowania otaczającego Cię środowiska.

promieniowanie elektromagnetyczne z linii napowietrznych

Znajdź duże źródła promieniowania i bądź ostrożny

Gdzie znajduje się twój dom? Linie energetyczne chodzić dalej niż 400 metrów od domu? Wtedy wszystko jest w porządku, te linie nie będą miały poważnego wpływu na twoje zdrowie.W razie wątpliwości użyj fluxmeter (webmeter) i znajdź miejsca o największym stężeniu EMP.

Linie energetyczne są źródłem znacznego promieniowania elektromagnetycznego, podobnie jak kabiny transformatorowe i podstacje. Lepiej nie znajdować się w odległości mniejszej niż 5 metrów od podstacji, a także w pobliżu innych konstrukcji transformatorowych, dlatego nie pozwalaj dzieciom bawić się w ich pobliżu. Co najlepsze, jeśli odległość od masztów komórkowych wynosi 400 metrów lub więcej, na pewno będziesz bezpieczny.

Trzymaj się z dala od potężnych anten

Rozejrzyj się za potężnymi wieżami telewizyjnymi w pobliżu. Badania pokazują, że mieszkanie w pobliżu silnych anten przyczynia się do zachorowania na raka i białaczkę, dlatego staraj się wybrać miejsce zamieszkania, które znajduje się co najmniej 6 kilometrów od wieży telewizyjnej.

emisja fal elektromagnetycznych

Okablowanie i urządzenia

Zamów ekspertyzę, aby ocenić poziom promieniowania elektromagnetycznego z okablowania wewnętrznego w Twoim mieszkaniu. Przewody elektryczne i wszystkie podłączone do nich urządzenia elektryczne są źródłami EMP.

Niektóre popularne urządzenia mają wysoki poziom promieniowania elektromagnetycznego, dlatego należy je trzymać z dala od nich i mieć z nimi kontakt przez minimalny niezbędny czas.Często używane urządzenie o silnym promieniowaniu najlepiej wymienić na mniej szkodliwą alternatywę, taką jak monitor CRT (lub telewizor), aby zastąpić je płaskim ekranem LCD lub diodą LED, które są prawie całkowicie bezpieczne pod względem EMI w porównaniu do CRT.

Nie popadaj w paranoję. Jest mało prawdopodobne, aby kobieta, która suszy włosy suszarką lub używa jakiegoś elektrycznego urządzenia do stylizacji włosów przez minutę lub dwie dziennie, narażała swoje zdrowie. Inna sprawa to fryzjer, który używa suszarki do włosów przez godzinę dziennie.. Lepiej dla fryzjera wybrać suszarkę do włosów o niskim promieniowaniu elektromagnetycznym. To samo dotyczy maszyn do szycia.

Zwróć szczególną uwagę na sypialnię, tutaj spędzasz 8 godzin śpiąc. Jeśli nie potrzebujesz koca elektrycznego, wyłącz go iw razie potrzeby nie włączaj go z dużą mocą. Nie umieszczaj radia ani zegara elektronicznego w pobliżu poduszki. Najlepsze dla urządzeń sieciowych, takich jak zegary cyfrowe, w odległości co najmniej pół metra. Nie umieszczaj ich obok głowy.

Gdzie jest główna skrzynka rozdzielcza, która dostarcza kable w twoim mieszkaniu? Nie powinno być w sypialni, a jeśli jest w sypialni, odległość od łóżka do niego nie powinna być mniejsza niż 1,5 metra. Nawet jeśli główna skrzynka rozdzielcza znajduje się na ścianie w innym pokoju, odległość od niej do łóżka nie powinna być mniejsza niż 1,5 metra, ponieważ ściany stanowią słabą barierę dla EMP.

 

Telefony komórkowe

Według niektórych badań to telefony komórkowe są obecnie głównym źródłem biologicznie niebezpiecznego promieniowania elektromagnetycznego, rodzaju broni równie szkodliwej jak palenie. Istnieje możliwość korzystania z telefonu stacjonarnego - skorzystaj z niego.

Nie musisz długo rozmawiać przez telefon komórkowy, ponieważ trzymasz źródło EMF blisko głowy, więc długie rozmowy bez zestawu słuchawkowego zwiększają zagrożenie dla zdrowia.

Najlepiej skorzystać ze słuchawek lub głośnika, są to bardzo wygodne urządzenia, które po pierwsze uwalniają ręce, a po drugie chronią zdrowie (zwłaszcza podczas jazdy).

Dla dziecka korzystniej będzie, jeśli zacznie korzystać z telefonu komórkowego jak najpóźniej, ponieważ mózg wciąż się kształtuje, a czaszka jest tam szczególnie narażona na przenikanie PEM.

Słuchawki to dobre wyjście. Jednak eksperci twierdzą, że dzieciom poniżej 10 roku życia lepiej nie używać telefonów komórkowych, a starszym dzieciom lepiej korzystać ze słuchawek.

Twoje miejsce pracy

Podczas pracy w biurze lub pomieszczeniu produkcyjnym należy trzymać się z dala od urządzeń elektrycznych o dużej mocy, takich jak grzejniki, klimatyzatory, serwery, drukarki itp. Odległość 1,5 metra jest w sam raz. To samo dotyczy neonów i skrzynek przyłączeniowych.

Jak wspomniano powyżej, monitory komputerowe powinny znajdować się z dala od głów pracowników, a najlepiej LCD. Jeśli zasilacz awaryjny działa, to emisja z niego okazuje się wyższa niż z samego komputera, więc odległość tutaj nie wynosi 30 cm, jak w przypadku monitora i jednostki systemowej, ale 1,5 metra. Lepiej raz dobrze ułożyć sprzęt zgodnie z tymi zasadami i spokojnie pracować.

Jeśli to możliwe, unikaj sieci bezprzewodowych, takich jak Wi-Fi, telefony bezprzewodowe itp. Są oczywiście uważane za bezpieczne dla ludzi, ale środki ostrożności nigdy nie są zbyteczne.Promieniowanie mikrofalowe nie jest tak nieszkodliwe jak EMP z przewodów elektrycznych.

emisja fal elektromagnetycznych

Obliczenia bezpieczeństwa osobistego

Emisje ze źródeł o niskiej częstotliwości, takich jak okablowanie, mogą być codziennym czynnikiem ryzyka, dlatego konieczne jest mierzenie poziomu pól elektromagnetycznych, na które jesteś narażony w pracy iw domu. Dozwolony jest poziom EMP (częstotliwości sieci) niskiej częstotliwości równy 1 miligausowi, nie więcej, co odpowiada 24 miligausom godzin dziennie. Optymalna to 20 mg-h.

Aby poprawnie odzwierciedlić rzeczywisty obraz, konieczne jest podsumowanie poziomów wszystkich pól elektromagnetycznych ze wszystkich źródeł o niskiej częstotliwości, które stanowią podstawę najbardziej szkodliwego pola elektromagnetycznego (w tym tła).

Na przykład ta sama suszarka pracująca w odległości 30 cm daje 100 mg na minutę, czyli jeśli używasz suszarki codziennie rano przez minutę, otrzymujesz 1,67 mg-h dziennie. Elektroniczny zegarek przy głowie na 8 godzin z jego 4 mg da 32 mg-h podczas snu czyli przekroczysz już limit podczas snu, a to co wpadniesz w dzień stanie się zbędne i bardziej – szkodliwe ...

Sporządź szczegółową listę urządzeń elektrycznych, których używasz w ciągu dnia. Zapisz czas kontaktu z każdym z urządzeń oraz wartość indukcji magnetycznej. Pomnóż indukcję w miligausach przez czas w godzinach (1 minuta = 0,0167 godziny!), uzyskaj miligausy na godzinę dla każdego instrumentu, a następnie dodaj.

Weź pod uwagę bliskość linii energetycznych i inne czynniki. Ta metoda jest z pewnością bardzo zgrubna, chociaż pozwala z grubsza oszacować fale o niskiej częstotliwości i dostrzec ryzyko.Po takim przybliżeniu dostosuj swój styl życia tak, aby całkowita dawka promieniowania PEM nie przekraczała powiedzmy 30 miligausów na dobę.

Radzimy przeczytać:

Dlaczego prąd elektryczny jest niebezpieczny?