Giętarki do profili: cechy charakterystyczne narzędzia i zasada działania

Giętarki do profili: cechy charakterystyczne narzędzia i zasada działaniaWalce to specjalne maszyny do gięcia profili metodą walcowania na zimno. W celu uzyskania określonych parametrów krzywizny, wraz z tymi urządzeniami czasami stosuje się dysze, które umożliwiają obróbkę profili o dość złożonym kształcie. Dziś profile służą do gięcia wszelkiego rodzaju rur, belek, półwyrobów pełnych, narożników i kanałów, a także prętów pod dowolnym kątem (360 stopni). Ta maszyna pozwala zamienić narożnik w okrąg, a profil i rury w spiralę. Nie różni się znacząco od innych narzędzi przeznaczonych do gięcia profili. Istnieją maszyny mechaniczne, elektryczne i uniwersalne, z których każda ma swoje charakterystyczne cechy. Jeśli używasz różnych narzędzi, możesz uzyskać profile o symetrycznych i asymetrycznych konturach.

Obecnie sprzęt ten znajduje zastosowanie w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, petrochemicznym, elektrycznym, energetycznym.Takie urządzenia są dość niezawodne, mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu można je umieścić w pomieszczeniu o niewielkiej powierzchni. Ponadto charakteryzują się niskim zużyciem energii. Główne zalety tych narzędzi to:

  • Możliwość gięcia profilu za 1 wypożyczenie;
  • Obróbka może odbywać się w dowolnych płaszczyznach (w pozycji pionowej lub poziomej).

Ponadto zasada działania takich urządzeń jest stosunkowo prosta.

Rolki: jak działają różne rodzaje sprzętu

Maszyny do gięcia konstrukcji metalowych toczą cały profil pomiędzy rolkami w zadanym położeniu promienia gięcia. Takie profile gięcia są używane do pracy z dość dużymi profilami. Z ich pomocą możesz tworzyć zamknięte i otwarte pętle z płynnymi przejściami. Zasada działania maszyn profilowych może być nieco inna. Na przykład w urządzeniach konwencjonalnych typu klasycznego podczas procesu gięcia koniec profilu unosi się wraz z rolką górną, odrywając się od stołów rolkowych podających. W innych narzędziach, dzięki działaniu napędów hydraulicznych, dolne rolki poruszają się w pionie.

W ten sposób rolka po lewej stronie podnosi się, aż dotknie profilu, a po prawej ustawia wymagany promień gięcia. W takim przypadku koniec rury lub innej konstrukcji nie podniesie się, ale zsunie się po rolkach podtrzymujących lub samotoku. Belki takie stosuje się zwykle wtedy, gdy konieczne jest, aby parametry produktów były takie same. Zasadniczo ten sprzęt umożliwia wykonywanie bardzo złożonych prac w celu zwiększenia wydajności pracy.

Radzimy przeczytać:

Dlaczego prąd elektryczny jest niebezpieczny?